MISJA SZKOŁY

„Daj mi rybę, a będę miał co jeść

przez cały dzień.

Naucz mnie łowić ryby, a będę miał

co jeść przez całe życie”

(przysłowie indiańskie)

Myśl przewodnia powyższego przysłowia indiańskiego jest dla nas drogowskazem i głównym kierunkiem działań. Pragniemy pokazać naszym wychowankom jak mogą radzić sobie w życiu, rozwijać się, wykorzystywać swoje możliwości, uczymy jak żyć w społeczeństwie, jak dążyć do poprawy własnego „ja”. Usytuowanie ucznia w centrum to podstawa pracy szkoły, jest on więc podmiotem wychowania i kształcenia, a punktem wyjścia są jego potrzeby.

Ponieważ rolą szkoły jest wspieranie rodziców w wychowaniu dziecka, współpracujemy z nimi ściśle

i uważamy to za warunek powodzenia w pracy wychowawczej.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczecinie jest miejscem, w którym stwarza się warunki do nauki dla wszystkich dzieci. Przekazujemy tu wiedzę i kształtujemy umiejętności, stymulujemy do dobrej pracy, rozwijamy zainteresowania uczniów.

Wspieramy rozwój ucznia, troszczymy się o jego bezpieczeństwo i zdrowie, pokazujemy jak pożytecznie spędzać czas wolny. Wprowadzamy dzieci w świat kultury i sztuki, przez co uwrażliwiamy na piękno.

W naszej placówce pielęgnujemy tradycje szkolne, regionalne i narodowe. Wspieramy także uczniów w trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej oraz uczymy jak przezwyciężać niepowodzenia. W naszych działaniach kierujemy się dobrem uczniów, ich możliwościami i predyspozycjami. Uczymy przestrzegania norm społecznych, szacunku wobec innych, empatii  oraz tolerancji. Staramy się być przyjacielem, powiernikiem i „drugim domem” naszych uczniów.

Podążamy za osiągnięciami cywilizacyjnymi mając na uwadze wszechstronny rozwój osobowości dziecka. Przygotowujemy do dalszej nauki i odnoszenia choćby najmniejszych sukcesów. Dbamy o to, aby rodzic i uczeń byli usatysfakcjonowani z jakości i fachowości naszych działań.

Atrybuty szkoły to:

-     bogata tradycja, obrzędowość

-         kadra – kwalifikacje

-         współpraca z rodzicami i środowiskiem lokalnym

-         baza materialna (sale i sieć komputerowa)

-         ukierunkowanie na prace z uczniem zdolnym i mającym trudności

-         oferta zajęć pozalekcyjnych

-         realizacja programów profilaktycznych

-         dobra pozycja w środowisku

-         uczestnictwo i organizacja wielu konkursów przedmiotowych