WITAMY NA OFICJALNEJ STRONIE

 SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 im. BOLESŁAWA CHROBREGO

w  SZCZECINIE  

Strona główna 60-lecie Opinie Wyszukiwanie Spis treści Kontakty

 

 

BUDYNEK SZKOŁY

 

      Szkoła mieści się  w zabytkowym budynku przy Alei Piastów 6. Ciekawa jest  przedwojenna nazwa tej ulicy – Barnim Strasse, która nawiązuje do dwunastu książąt pomorskich z dynastii Gryfitów noszących to imię. Budowa  ulicy rozpoczęła się stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec XIX wieku. Sadzenie drzew i brukowanie jezdni ciągnęło się aż do 1905 roku. Niecodzienne było przeznaczenie zadrzewionej alei między jezdniami. Projektanci przewidywali, że będzie służyć do przemarszów wojsk licznego szczecińskiego garnizonu. Aleja szybko oczywiście okazała się przede wszystkim pięknym szlakiem spacerowym, który w latach siedemdziesiątych XX wieku zmieniony został na szlak tramwajowy.

 

 

                       

              Gmach szkoły tuż po jego wybudowaniu – ok.1900 r. ..            ... i dziś

 

Mury gmachu zostały wzniesione w 1897 roku i przeznaczone były na siedzibę miejskiej szkoły średniej. Od początku swego istnienia zajmowany był przez Średnią Szkołę  Żeńską (Arndt - Schule, Mädchen Mittelschule), której ewakuacja rozpoczęła się 20/21 kwietnia 1943 roku.

Jego niezwykle dekoracyjna fasada zawiera elementy stylistyczne romanizmu i gotyku. Ryzalit środkowy oraz narożnik od strony Jagiellońskiej zdobią ażurowe szczyty, zwieńczone sterczynami o firmie sześciobocznych wieżyczek. Do dekoracji, zaczerpniętych ze sztuki średniowiecza, należą ozdobne rozety, blendy i piękny fryz z glazurowanej, zielonej cegły. We wnętrzu zachował się hol ze sklepieniami krzyżowymi.

 

 

W górę

Strona główna ]

Wyślij pocztę do ipotrykus@wp.pl z pytaniami i uwagami dotyczącymi tej witryny sieci web.
Copyright © 2005 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Szczecinie
Ostatnia modyfikacja: 31 sierpnia 2005